איציק יושע

עיתונאי ולשעבר יו"ר אגודת הלהט"ב

מנחם היה איש רעים, צדיק, נדיב, נשמה מאוד גדולה. מהטובים בחברי. במשך שנים דיברנו, לפעמים, יותר משלוש פעמים ביום. ומנחם היטיב לדבר.

הכרנו כששיזף ואני היינו כתבי עיתון "חדשות". חברותנו התהדקה סביב ריצתו הראשונה של רון חולדאי לראשות עיריית תל-אביב. חולדאי אמר אז בראיון למקומון: "שני הומואים מתנשקים מגעילים אותי כמו ג'וקים". שיזף ואני, כמו להטבים רבים – רתחנו מזעם. ימים אחדים לאחר פרסום הראיון, חולדאי הגיע לראיון באולפני קול-ישראל. באותם ימים – מקום עבודתי. בצאתו את מיתחם הרדיו הבחנתי בו וקראתי לעברו: "תדע לך, שאיש מהחברים ההומואים שלי לא יצביע לך ואפילו נפעל נגדך"! קראתי והמשכתי לעבר מכוניתי. חולדאי לא התבלבל, קרא לי לעצור, ממרחק, ומיהר לעברי. הוא ביקש להסביר את עצמו. הקשבתי לו ארוכות. תמצית דבריו: "הקהילה חשובה לי. מבקש שתבינו שאני בעדכם. ההתבטאות שלי לא במקומה ולא משקפת באמת את עמדותי. אתם מוזמנים לבחון את מעשי".

הבטחתי לו שאעביר את דבריו לקבוצת פעילים להט"בים, בה הייתי חבר. מנחם היה הרוח החיה בקבוצה, שנהגה להתכנס מידי שבת בבוקר בבית קפה, בצפון הישן של תל אביב. דיווחתי למנחם על הפגישה עם חולדאי והחלטנו לזמן אותו לפגישה שלנו, כדי לעמוד מקרוב על כנות דבריו. חולדאי נענה מיד – והגיע. בסיום הפגישה – אחדים מאיתנו הודיעו על הצטרפות לקמפיין לבחירת חולדאי

היום תל-אביב היא העיר שהכי אוהבת הומואים בעולם היהודי. למנחם ולי הייתה הזכות לקחת חלק בתפנית ההיסטורית הזו. למנחם נודעות זכויות היסטוריות בצמתים חשובים נוספים בחיי הקהילה. אחת מהן היא הפגישה, לראשונה בהיסטוריה, של ראש ממשלת ישראל עם נציגים רשמיים של קהילת הלהט"ב בתיווכו ההדוק של מנחם – ראש הממשלה, אריאל שרון נפגש בלשכתו בירושלים עם קבוצת פעילים מהקהילה, בהם אנוכי. במהלך הפגישה שרון הביע תמיכה וסולידריות עם המאבק הלהטבי. בלי מנחם – זה לא היה קורה. תודה מנחם!!