אמנון לורד

עיתונאי וחבר מקיבוץ עין דור

הייתה בינינו קרבה נפשית, גם אם לא נפגשנו הרבה זמן. הקשר בין מנחם לביני תמיד נשמר.

הכרנו לראשונה בעין דור, אני משם. הייתה הפתעה שכעבור שנים נפגשנו שוב בעיתון "חדשות". היה לנו קילומטראז' ארוך ב"חדשות", כשהוא היה כתב פוליטי.

אני לא התחברתי לפעילות שלו ברובד הפוליטי בקהילת הלהט"ב, הוא היה מאוד אקטיביסט. למרות שהפעילות שלו הייתה לא פעם רדיקלית, המפגשים שלנו היו תמיד בערוץ אחר. מה שהיה בינינו הוא חיבור נפשי שהיה נכון לתקופה יותר תמימה, לפני שנודע לנו שלהט"ב הוא עניין פוליטי. בתקופה ההיא זה היה אבטיחים על הדשא ובריכה. מנחם מתחבר לי לעסקנים האידיאליסטים הישנים, אפילו מין הסתדרותניקיות שכזו.

סיפור אחד מיוחד על מנחם: הייתה תקופה שבה תנועת השומר הצעיר התנהלה כמו כת. הילכו אז כל מיני אגדות קונספירטיביות על מזימות השב"כ בשומר הצעיר, משהו דומה למה שקורה בקרב המתנחלים היום. היה איזשהו אירוע ומנחם החליט לכתוב סיפור, לכאורה דמיוני, אולם הוא היה מבוסס על סיפור אמיתי. במקרה ההוא מישהו נהרג בתאונת דרכים מסתורית. מנחם 'תפר' את כל הסיפור, הוא ידע שאני אבין במה מדובר, אבל בעיתון "חדשות" לא רצו לפרסם את זה, הדפסתי את הסיפור במדפסות של פעם ושמרתי אותו אצלי שנים רבות. לאחר שמנחם נפטר החלטתי לגאול את הסיפור והוא פורסם במוסף ב"מקור ראשון".

הפעם האחרונה שפגשתי את מנחם הייתה בסוף 2008, בכנס ענק של בוגרי השומר הצעיר בגבעת חביבה. הייתה לי תחושת עצב במפגש איתו, הוא כבר היה מאוד חולה.