צילום: לע"מ

אריה שומר

לשעבר מנכ"ל בית הנשיא

הכרתי את מנחם שיזף כשהיה עיתונאי ב"חדשות". כשעזר ויצמן התמודד לבחירות לכנסת מטעם מפלגת יחד ב-1984, שיזף היה הדובר והיחצ"ן שלנו, אני עמדתי איתו בקשר. מי שקישר בינינו היה גיורא עיני, הוא גם זה שהיה מתווך בין רבין לפרס. לא היה קל להתחבר לעזר, אולם עזר ראה במנחם בחור מצוין.

כשעזר כבר היה נשיא המדינה, הוא נאם פעם באוניברסיטת חיפה ואמר שהוא לא מבין הומואים. הוא לא הזכיר פייגלעך. יכול להיות שהוא אמר "מיידלעך" לבחורות, אבל לא פייגלעך. פרצה מהומה. דיברתי על זה עם שיזף ועלה הרעיון להזמין אל עזר חבר'ה מהקהילה, ובקטע הזה עזר נתן את רוחו הטובה. במפגש עזר אמר לחברי הקהילה, "אני מתנצל, אולי לא דיברתי נכון, אבל אני לא הבעיה ואתם לא הבעיה, אלא זה מקדמת עולם. יכול להיות שאני לא מבין את זה. אני לא כועס ולא עושה חרם, ביוזמתי רציתי שניפגש כדי להפיג את הרוח הרעה". 

מנחם היה באופיו בחור טוב מאוד. הכרתי גם את אביו שהיה ניצול שואה. היו ביניהם יחסים בין אב ובן שלא ייאמנו. אבל מעולם לא נכנסנו לחייו הפרטיים.

אני זוכר שמנחם היה חולה וביקרנו וסעדנו אותו בבית החולים. מנחם סבל מאוד והוא היה חבר טוב. 

למנחם היו כל מיני חברים שהוא עזר להם, כל מיני אנשים עם קשיים ביום יום. הוא טיפל בעשרות אנשים מכל מיני מגזרים שפנו אליו, בהם גם נכים מילדות ששבתו, ולבקשתו גם אנחנו עזרנו מאוד.